Kazalo:
- Zgodovina joge
- "Osem udov joge"
-
- 1. Yama
- 2. Niyama
- 3. Asana
- 4. Pranajama
- 5. Pratyahara
- 6. Dharana
- 7. Dhyana
- 8. Samadhi
- Vrste joge
- 1. Ashtanga joga
- 2. Vinyasa joga
- 3. Kundalini joga
- 4. Iyengar joga
- 5. Power joga
- 6. Bikram joga
- 7. Jivamukti joga
- 8. Restavratorska joga
-
- Izberite slog, ki vam ustreza, in vadite. Zdaj pa odgovorimo na nekaj pogostih vprašanj o jogi.
- Odgovori strokovnjakov na vprašanja bralcev
Joga brni! Povsod je. Na panojih, v raziskovalnih prispevkih in predavalnicah. Kje pa se je vse skupaj začelo? Kako je nastala ta starodavna modrost in kaj ponuja? Je to čarobna rešitev za vse bolezni? Odgovore na vse to in še veliko več boste izvedeli v naslednji kratki zgodovini joge.
Zgodovina joge
Joga izhaja iz sanskrtske besede "yuj", ki ohlapno pomeni "zveza". Je pot, po kateri se posameznik združi s celotnim obstojem. Sliši se težko, kajne? V bistvu pomeni, da niste ločena entiteta, ampak del večje energije. Poveča vašo zavest in naredi, da se zavedate, kako resnično se počistite nereda vsega, kar ste vnesli kot del svoje kulture, družine in izobrazbe. Zavedaš se, da obstaja nekaj več kot tisto, kar vidiš naokoli. To je globoko duhovna praksa, ki je del filozofije, religije, znanosti in vadbe.
Joga sega v dobo Ved ali celo prej. Najstarejša Rig Veda omenja jogo, v pečatih civilizacije doline Inda pa obstajajo piktografski dokazi. Bhagavad Gita in Shanti Parva iz Mahabharate podrobno govorita o tem. Kasneje je Patanjali sestavil "Joga sutre", ki so postale knjižica joge in ga postavil za "oče joge". Dolgo je govoril o zapletenosti in podrobnostih prakse. Oglejmo si en pomemben njen vidik, imenovan "Osem udov joge".
"Osem udov joge"
Patanjali v svoji knjigi "Joga sutre" govori o "osmih delih joge", imenovani Ashtanga, na kratko razloženo v naslednjem besedilu.
- Yama
- Niyama
- Asana
- Pranajama
- Pratyahara
- Dharana
- Dhyana
- Samadhi
1. Yama
Yama pojasnjuje moralne življenjske standarde. Pripoveduje nam, kako ravnati v svojem življenju, in poudarja poštenost in integriteto. Usmerja nas, da se vedemo tako, da bi radi, da nas drugi obravnavajo. Yama nas prosi, da gremo po poti nenasilja, resnice in samokontrole.
Nazaj na TOC
2. Niyama
Niyama poudarja, da je premišljen in premišljen. Govori o disciplini in duhovnosti. Verjame v vrhovno energijo in nam svetuje, naj jo prepoznamo in molimo. Niyama je pot, na kateri preučujete sebe, ostanete čisti, zadovoljni in se predate Vsemogočnemu.
Nazaj na TOC
3. Asana
Ta vidik joge se osredotoča na človeško telo. Telo velja za sveto in negovanje in skrb zanj je izjemnega pomena. Asana je telesna vadba, ki telo pripravi na meditacijo z vzgojo discipline in koncentracije. Pripravi vaše telo na duhovno potovanje.
Nazaj na TOC
4. Pranajama
Pranajama je nadzor dihanja in postopek, pri katerem dihate zavestno in z vdihom in izdihom povežete um, telo in dušo. Dih je pranična energija. Če ga vnesete in napolnite svoje telo, ste močni in energični.
Nazaj na TOC
5. Pratyahara
Pratyahara je, ko se obrnemo navznoter in spoznamo več o sebi. Zavestno se trudimo, da se držimo stran od zunanjih sil in se osredotočimo na svoje notranje bitje, neobremenjeno z zunanjimi dražljaji. Pratyahara je ločenost od zunanjega sveta in opazovanje notranjega jaza.
Nazaj na TOC
6. Dharana
Dharana trenira um, da se osredotoči na en sam energetski center, tako da se osredotoči na en sam predmet, misel ali mantro. Naš um je poln številnih misli in idej. Če jih želite nadzorovati in jim ne dovolite, da vplivajo na vašo umirjenost, je izziv, ki ga morate sprejeti skozi Dharano.
Nazaj na TOC
7. Dhyana
V Dhyani se um zaveda brez osredotočenosti. Obstaja najmanj misli ali jih sploh ni, ki motijo um. Ostati pri miru, na katerem se ne bi mogli osredotočiti, ni lahka naloga in zahteva čas. Moč in vzdržljivost, zgrajena iz prejšnjih udov, bo pomagala pri Dhyani.
Nazaj na TOC
8. Samadhi
Samadhi je stanje ekstaze, ki izvira iz spoznanja sebe z božanskim in občutka enosti z drugimi živimi bitji. Samadhi daje blaženost in mir. Sreča in svoboda postaneta primarna cilja življenja in vi doživite razsvetljenje.
Nazaj na TOC
To je, prijatelj moj, osem udov joge, ki korak za korakom pripravijo vaše telo, da sčasoma doseže končni cilj resnice, ekstaze in blaženosti. Ashtanga tvori bistvo joge in iz nje so se s časom rodile različne šole prakse. Ogromno bogastvo znanja joge se je prenašalo od učitelja do učenca in se sčasoma razširilo na številne vrste in oblike. Spoznajmo nekatere od njih spodaj.
Vrste joge
- Ashtanga joga
- Vinyasa joga
- Kundalini joga
- Iyengar joga
- Joga moči
- Joga Bikram
- Jivamukti joga
- Restorativna joga
1. Ashtanga joga
Slika: iStock
Ashtanga joga je skupek joga poz, ki gradijo notranjo toploto. Poseben niz asan se ponovi na vsakem tečaju joge Ashtanga, ki vključuje zavestno dihanje skozi vse položaje. Ashtanga pomeni osem krakov in je bila popularizirana v 40. letih 20. stoletja. V svoji praksi uporablja osem udov Patanjalijevih joga sutr.
Prednosti - Ashtanga joga je dobra za krepitev bistvene moči in večjo prilagodljivost.
Nazaj na TOC
2. Vinyasa joga
Slika: iStock
Vinyasa joga brezhibno združuje gibanje in dih. Vsaka poza se zavzame in preoblikuje v drugo s posebnim vzorcem dihanja. Vinyasa joga vključuje neprekinjeno hitro tempo gibanja.
Prednosti - Vinyasa joga gradi čiste mišice in pomirja um.
Nazaj na TOC
3. Kundalini joga
Slika: Shutterstock
Kundalini joga je sistem fizičnih in meditativnih praks, ki se osredotoča na prebujanje latentno navite energije v križnici človeškega telesa. Ta slog joge je postal priljubljen v šestdesetih letih prejšnjega stoletja.
Prednosti - Kundalini joga krepi vaše zavedanje in vam pomaga, da se povežete s svojo notranjostjo.
Nazaj na TOC
4. Iyengar joga
Slika: Shutterstock
Iyengar joga uporablja rekvizite, metoda pa je zelo natančna glede natančnosti, poravnave in načina poze ter nadzora dihanja med pozo. Vsaka poza potrebuje posebno pozornost in čas. Za boljše poziranje se uporabljajo rekviziti, kot so odeje in vrvi.
Prednosti - Iyengar joga izboljša ravnovesje in koordinacijo v telesu. Lajša vas vratu in hrbta.
Nazaj na TOC
5. Power joga
Slika: Shutterstock
Power je hitra intenzivna seja napornih asan. Pri Power Jogi ostanete v pozi le nekaj trenutkov, preden se premaknete na naslednjo. To je Vinyasa joga, ki se izvaja močno. Postala je priljubljena v devetdesetih letih, prvotno pa sta jo ustanovila Beryl Bender Birch in Bryan Kest.
Prednosti - Power joga izboljšuje zdravje srca in znižuje krvni tlak. Spremlja raven holesterola.
Nazaj na TOC
6. Bikram joga
Slika: iStock
Bikram joga je sklop 26 položajev, ki vključuje dve dihalni vaji, ki se izvajata 90 minut v ogrevanem prostoru s povečano vlažnostjo. Poze je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja iz asan joge Hatha vzel Bikram Choudhury.
Prednosti - Bikram joga sprošča toksine iz telesa in izboljša prekrvavitev.
Nazaj na TOC
7. Jivamukti joga
Slika: iStock
Jivamukti joga je kombinacija fizičnih, meditativnih in duhovnih konceptov. Poleg asan poudarja nenasilje, predanost in svete spise. V osemdesetih letih sta ga razvila Sharon Gannon in David Life.
Prednosti - Jivamukti joga iz telesa izloča toksine. Poveča prožnost in moč vašega telesa. Prinaša ravnovesje in poveča pretok krvi v telesu.
Nazaj na TOC
8. Restavratorska joga
Slika: Shutterstock
Restorativna joga je počasen in globok postopek, pri katerem vsako pozo držite dlje časa in v celoti izkusite učinke vsake poze. Rekviziti za jogo, kot so vrvi in odeje, se uporabljajo za podporo telesu v vsaki pozi.
Prednosti - Restorativna joga je odličen način za zdravljenje nespečnosti in tesnobe. Pomirja in sprošča vaše telo.
Nazaj na TOC
Izberite slog, ki vam ustreza, in vadite. Zdaj pa odgovorimo na nekaj pogostih vprašanj o jogi.
Odgovori strokovnjakov na vprašanja bralcev
So kakšni stranski učinki joge?
Če izvajate jogo pod ustreznimi navodili, ni stranskih učinkov.
Se joga razlikuje od vadbe?
Joga vključuje um, telo in duha in vas pomlajuje, medtem ko se vadba osredotoča predvsem na fizično telo, po seji pa vas izčrpa.
Katera prehrana dopolnjuje prakso joge?
Vegetarijanska in polnovredna hrana, kot je sadje, zelenjava, žita in suho sadje, se najbolje obnese za popolno jogo.
Kdaj je najboljši čas za vadbo joge?
Najbolje se obnese vadba joge zjutraj na tešče. Do konca dneva energizira vaše telo.
Kako pogosto je treba vaditi jogo?
Vsaj 20 minut joge je dobro za telo.
Zdaj, ko imate nekaj osnovnega znanja o jogi, veste, da je to praksa z globoko zakoreninjeno filozofijo in znanostjo, ki človeško telo uporablja kot sredstvo za ohranjanje zdravja. Ne vemo zagotovo, kdaj in kje je praksa nastala, in o njej lahko samo premišljujemo. Pomembneje pa je imeti v mislih število življenj, ki se jih izboljšuje. Želimo vam, da se tudi vi tega lotite in izkoristite njegove prednosti. Tukaj vam želim, da izpolnite joga.