Kazalo:
- Zdravljenje pioreje z domačimi zdravili:
- 1. Limonin sok:
- 2. Gorčično olje:
- 3. Guava:
- 4. Alum in granatna jabolka:
- 5. Korenje in špinača:
- 6. Sezamovo olje:
- 7. Ricinusovo olje, kafra in med:
- 8. Pomarančni in bananin olupki:
- 9. Banyan lubje:
- 10. Čebula:
Pioreja - večina od nas še ni naletela na ta izraz, čeprav ima veliko ljudi to težavo. Zmeden? No, "pioreja" je zobno stanje, ki ga povzročajo bakterije. Preprosto povedano, vnetje dlesni najbolj prizadene membrano, ki obdaja korenine zob. To vodi do odvajanja gnoja in popuščanja zob. Znani tudi kot periodontitis, pogosti simptomi te bolezni vključujejo krvavitev med ščetkanjem, bolečine v dlesni, slab zadah, bolečine med jedjo in otekle, rdeče ali vdolbene dlesni.
Glavni vzrok za piorejo je kopičenje bakterijskih oblog, ki se večinoma pojavijo zaradi slabe ustne higiene. Vzroki so lahko tudi drugi, kot so nepravilno ali naglo ščetkanje, nepravilna uporaba zobotrebcev, neobdelane poškodbe dlesni ali stagnacija delcev hrane. Zdravje zob je v veliki meri odvisno tudi od prehranjevalnih navad. Uživanje odvečnega sladkorja in druge nezdrave hrane lahko poveča število kalčkov v ustih, kar vodi do pioreje. Pomanjkanje nekaterih vitaminov ali mineralov deluje tudi kot sprožilni dejavnik. Dobra novica je, da ni resno stanje in ga je mogoče zlahka pozdraviti z nekaj preprostimi domačimi zdravili, navedenimi spodaj.
Zdravljenje pioreje z domačimi zdravili:
1. Limonin sok:
Surov limonin sok je učinkovit pri zdravljenju pioreje. Na konice prstov lahko vzamete nekaj limoninega soka in ga nežno vmasirajte po dlesnih. Na začetku vas bo pekoč občutek, sčasoma pa ustavi krvavitev. Redna uporaba bo zagotovo izboljšala stanje vaših dlesni in zob.
2. Gorčično olje:
Masaža dlesni z gorčičnim oljem je učinkovita tudi pri zdravljenju pioreje. Po umivanju zob lahko vzamete nekaj gorčičnega olja in mu dodate ščepec soli. S to mešanico masirajte dlesni s konico kazalca. V primeru prekomerne bolečine v dlesni lahko v to mešanico namočite uho ali vato in si nežno masirajte dlesni.
3. Guava:
Guava je bogat vir vitamina C in velja za odličen tonik za zobe. Tudi žvečenje nezrelih sadežev guave, posutih s ščepcem soli, je odlično domače sredstvo za zdravljenje pioreje. Lahko tudi žvečite nežne liste plodov guave. Tako bodo vaši zobje zdravi in ustavi krvavitev dlesni.
4. Alum in granatna jabolka:
To je učinkovito zdravilo za zdravljenje pioreje. Vzemite samo 500 gramov posušene skorje granatnega jabolka in 10 gramov alum (phitkari), črnega popra in epsomske soli (sendha namak). Te sestavine zmeljemo, da nastane droben prah in ga presejemo. Za ugodne rezultate redno čistite zobe dvakrat na dan s tem pudrom.
5. Korenje in špinača:
Korenček in špinača sta odlična za ustno higieno. Lahko si pripravite juho iz korenja in špinače in jo vključite v svojo prehrano. Lahko pa zmešate enake količine korenčkovega in špinačnega soka in to mešanico pijete vsak dan za najboljše rezultate.
6. Sezamovo olje:
Grgranje s sezamovim oljem je koristno tudi pri zdravljenju pioreje. Usta napolnite s sezamovim oljem in držite približno 10 minut. Nekaj sekund olje potopite v usta in nato izpljunite. Tako boste pomirili dlesni in ustavili krvavitev dlesni. To je eno najboljših domačih zdravil za piorejo, ki je učinkovito tudi pri zdravljenju drugih zobnih težav.
7. Ricinusovo olje, kafra in med:
Pripravite pasto z mešanjem 200 ml ricinusovega olja, 100 ml medu in 5 gramov kafre. V to pasto namočite vejico Neema in s to mešanico podrgnite zobe in dlesni. To je treba storiti vsak dan za najboljše rezultate.
8. Pomarančni in bananin olupki:
Pomaranči lahko olupite kožo in jo podrgnete na dlesni za zdravljenje pioreje. S tem boste zobe namazali z vitaminom C in ustavili krvavitev. Notranja vlaknasta stran bananine lupine je prav tako učinkovita pri celjenju dlesni, ki se umika. Notranja lupina banane, podobna nitkam, pomaga ohranjati zdravje zob. Zato obvezno pojejte banano s to lupino, podobno nitkam.
9. Banyan lubje:
V posodi, napolnjeni z vodo, približno pol ure kuhajte nekaj kosov lubja banyana. Pustite, da se nekaj časa ohladi. To vodo precedite in filtrirajte ter z njo grgrajte. To je izjemno učinkovito pri zdravljenju pioreje.
10. Čebula:
Čebula je idealna tudi za zdravljenje pioreje. Vse, kar morate storiti, je, da v ustih, pod zobmi, hranite košček čebule ali čebulnih semen, tj. Kalonji. Pustite, dokler slina ne začne kapljati iz ust. To bo pomagalo zmanjšati vnetje dlesni.
Z upoštevanjem zgoraj omenjenih zdravil se zagotovo lahko pozdraviš pioreje doma. Upoštevati je treba, da sta zdrava prehrana in vzdrževanje zobne higiene enako pomembna za vaše zdravje zob. Vsaj dvakrat na dan si umijte zobe in povečajte vnos zdravega sadja in zelenjave, da preprečite piorejo.