Kazalo:
- Sestavine, ki jih boste potrebovali za domač losjon
- 1. Voda
- 2. Masla in olja
- 3. Emulgatorji in vosek
- 1. Emulgirni vosek (prinesite ga sem!)
- 2. Polawax emulgirni vosek (prinesite ga sem!)
- 3. BTMS 50 (prinesite sem!)
- 4. Olivem 1000 (prinesite sem!)
- Konzervansi za domač losjon
- Recept za domač losjon
- Boste potrebovali
- Lahko tudi dodate (neobvezno)
- Metoda
- Odgovori strokovnjakov na vprašanja bralcev
Hidriranje. Nemastno. Brez ostankov. Brez kemikalij. Mislite, da od plastenke vlažilne kreme pričakujete preveč? Pravzaprav ne. Ko izberemo vlažilno kremo, je težko najti takšno, ki ustreza vsem potrebam naše kože. Tudi večina vlažilnih krem, kupljenih v trgovini, vsebuje kemikalije in umetne konzervanse. Kakšen je potem izhod?
Preprosto. Losjon pripravite doma in ga prilagodite takšnemu, kot želite! Ni tako težko, kot predvidevate. V tem članku boste našli recept za pripravo domačega losjona. Pomaknite navzdol.
Sestavine, ki jih boste potrebovali za domač losjon
Shutterstock
Prvi korak je vedeti, katere sestavine potrebujete. Domači losjoni so kombinacija treh sestavin:
- Olje
- Voda (destilirana voda in ne običajna voda iz pipe)
- Emulgator
Skladnost in tekstura losjona sta odvisna od deleža teh treh sestavin in vrste sestavin, ki jih uporabljate. Tu je razčlenitev sestavin, ki jih boste potrebovali za pripravo naravnega losjona za telo:
1. Voda
Voda predstavlja približno 70% -80% losjona za telo. Voda naredi losjon tanjši in enostaven za nanašanje. Uporaba samo masla in olj za telo za vaš losjon ga bo zmastila in mu ne bo dala svilnate konsistence.
2. Masla in olja
Masla in olja za telo so bogata z antioksidanti, hranili in zdravilnimi lastnostmi kože, odvisno od vrste olj in masla, ki jih uporabljate. Te so še posebej koristne za izredno suho kožo in zmanjšajo videz drobnih gub in gub. Najpogostejša olja in masla, ki se uporabljajo za pripravo losjonov, vključujejo:
- karitejevo maslo
- Kokosovo maslo
- Olje sladkega mandlja
- Avokadovo olje
- Sončnično olje
3. Emulgatorji in vosek
Olja / masla ne morete mešati z vodo. Emulgatorji (ali emulgirni vosek) vam pomagajo mešati in stabilizirati oboje. Emulgatorji vsebujejo komponente, ki lahko delujejo tako z vodo kot z olji. Delujejo kot lepila, ki jih vežejo v losjon za naredi si sam.
Losjoni za telo DIY uporabljajo le 10% ali manj emulgatorjev. Ne pozabite, da za izdelavo losjonov ne morete uporabiti nobenega voska, na primer čebeljega ali kandelilskega. Ti ne bodo delovali kot emulgatorji.
Odvisno od vrste emulgatorja, ki ga uporabljate, se tekstura vašega losjona razlikuje. Nekateri običajni emulgatorji, ki so na voljo na trgu, vključujejo:
1. Emulgirni vosek (prinesite ga sem!)
To je emulgator na rastlinski osnovi in lahko predstavlja 3% -5% celotnega recepta.
2. Polawax emulgirni vosek (prinesite ga sem!)
Ta emulgirni vosek lahko predstavlja 3% -6% celotne teže vašega recepta za losjone.
3. BTMS 50 (prinesite sem!)
Ta emulgirni vosek na rastlinski osnovi lahko uporabljate pri 1% -15% celotne teže recepta za losjone.
4. Olivem 1000 (prinesite sem!)
Ta izhaja iz oljčnega drevesa in se lahko uporablja pri 1,5% -3% celotne teže recepta, če gre za lahki losjon, in pri 3% -8% skupne teže, če gre za gost losjon.
Uporaba vode v losjonu omogoča enostavno uporabo. Vendar pa vaš losjon spremeni tudi v gojišče bakterij in plesni. Hranjenje losjona v hladilniku ne bo preprečilo bakterij in plesni, razen če uporabljate konzervans.
Konzervansi za domač losjon
Beseda "konzervans" se morda sliši strašljivo in morda mislite, da ubija sam namen izdelave naravnega losjona za telo. Ne skrbite, našli boste naravne konzervanse, ki bodo vašemu domačemu losjonu dali rok uporabnosti 2-3 mesece. Nekaj blagih in naravnih konzervansov, ki jih lahko uporabite, vključujejo Leucidal, Rokonsal in Geogard 221 (Cosgard). Vsi so odobreni s strani ECO-CERT.
Veliko ljudi in ljubiteljev DIY verjame, da kokosovo olje, eterična olja, vitamin E in kalijev sorbat delujejo kot naravni konzervansi za domače losjone in druge izdelke za nego kože. Čeprav imajo te sestavine lahko protibakterijske ali protiglivične lastnosti, ne morejo preprečiti bakterij in plesni. Vitaminsko E olje in izvlečki grenivkinih semen lahko upočasnijo žarkost olj v vašem losjonu, vendar ne morejo preprečiti plesni. Po drugi strani kalijev sorbat ne preprečuje nastanka bakterij v losjonu.
Zato je pomembno, da v katerem koli domačem izdelku za nego kože uporabite konzervans (če ga želite shraniti več kot mesec dni).
Poleg teh boste potrebovali barve (vodotopne) in dodatke, kot so glicerin ali dišave. Vendar pa so ta neobvezna.
Zdaj pa pojdimo na recept za vaš DIY losjon.
Recept za domač losjon
Shutterstock
Boste potrebovali
- 65 ml destilirane vode (namesto destilirane vode lahko uporabite cvetlično vodo ali destilate ali enako količino čistega gela aloe vere)
- 30 ml olja (izberite katero koli olje po svoji izbiri, na primer jojoba, sladko mandljevo, kokosovo olje grozdja ali avokadovo olje)
- 4 grame emulgirnega voska
- 3 kapljice mlečne kisline
- 0,6 grama Rokonsola ali 3,5 grama zdravila Leucidal
Lahko tudi dodate (neobvezno)
- 0,5% dišave
- Glicerin (manj kot 5% celotnega recepta) ali olje vitamina E.
- Hialuronska kislina (2% celotnega recepta)
- 10 kapljic 100% čistega eteričnega olja po vaši izbiri
Uporabite tudi tehtnico ali merilne skodelice, da se prepričate, da so meritve pravilne.
Metoda
- Destilirano vodo izmerite v čisto stekleno posodo in jo segrejte na približno 70º-75ºC. Segrevanje vode je potrebno, da se segreje na enako temperaturo kot olja. To pomaga pri pravilni emulgiranju.
- Izmerite olja in vosek ter jih dodajte v drugo skledo. Vosek in olje segrejte v dvojnem kotlu (segrejte vodo v večjo posodo in vanjo postavite posodo za olje in vosek). Mešajte olje in vosek. Segrejte ga na približno 70º-75ºC.
- Vodo dodajte mešanici vročega olja in voska in jo stepemo. Vodo mešajte z oljem in voskom, dokler zmes ne postane bolj gosta in neprozorna. Pazite, da vzdržujete temperaturo vode, kot tudi mešanico olja in voska. V nasprotnem primeru bodo težave s postopkom emulgiranja in se ne bodo pravilno mešale. Če se to zgodi, ne skrbite. Zmes segrejte v dvojnem kotlu in še naprej mešajte, dokler se dobro ne premeša.
- Pustimo, da se zmes nekoliko ohladi.
- Preizkusite pH zmesi s pH trakom. Če uporabljate zdravilo Leucidal, lahko deluje z območjem pH 3-8. Če pa uporabljate Rokonsol, bo deloval le, če je pH nižji od 5,5.
Če je pH vašega losjona višji od 5,5 in uporabljate zdravilo Rokonsol, dodajte mešanici nekaj kapljic mlečne kisline in preizkusite pH. Nadaljujte, ko je pH nižji od 5. Če uporabljate zdravilo Leucidal, ne potrebujete mlečne kisline.
- Ko se zmes ohladi, dodajte konzervanse. Na tej točki lahko dodate toplotno občutljive dodatke (eterična olja ali glicerin ali vitamin E, hialuronsko kislino, nekaj kapljic barve itd.) In nadaljujete z mešanjem.
- Ko se vse sestavine premešajo, losjon prenesite v nepredušne posode ali silikonske epruvete ali posode.
- Pustite, da se losjon popolnoma ohladi. Ko se spusti na sobno temperaturo, zaprite posodo ali cevi.
Ta losjon bo trajal 3 mesece. Na posodi označite datum, da boste vedeli, kdaj ga morate zamenjati, in narediti novo serijo.
Preizkusite ta recept doma. Če pa ste doma izdelovalci losjonov, boste morda potrebovali nekaj časa in nekaj preizkusov, preden boste dobili popolno formulo, ki ustreza vaši koži. Tudi če ste previdni, med postopkom obstajajo majhne napake. Začnite z majhnimi serijami, in ko se tega naučite, lahko enostavno pripravite losjone doma.
Imate več dvomov? Spustite svoja vprašanja v spodnji odsek za komentarje, mi pa se vam bomo oglasili.
Odgovori strokovnjakov na vprašanja bralcev
Zakaj je moj domači losjon zrnat?
To je zato, ker emulgatorji verjetno niste pustili, da se popolnoma raztopijo. Ne skrbite, segrejte ga v dvojnem kotlu in večkrat mešajte.
Zakaj se moj domači losjon ločuje?
Temperatura zmesi olja in emulgirajočega voska med mešanjem ni bila dovolj blizu. Zmes segrejte in poskusite znova mešati.
Moj domači losjon se počuti mastno. Kako to popraviti?
To je lahko posledica olj, ki ste jih uporabili. Olja iz avokada, jojobe in konoplje lahko vaš losjon otežijo. Poskusite uporabiti lažja olja, kot so olja sladkih mandljev, kokosa ali mareličnih koščic, da se vaš losjon počuti manj masten.