Kazalo:
- Kako masaža pomaga rasti las?
- Prednosti masaže lasišča
- Različne vrste masažnih tehnik
- Kako si zmasirati lasišče, da spodbudimo rast las
- 1. Poiščite pomoč pri strokovnjaku
- 2. Uporaba standardiziranega mehanskega masažerja
- 3. Uporaba pravilnih tehnik masiranja
- 4. Vsakodnevno masirajte lasišče
- 5. Masirajte lasišče z oljem
- 6. Masiranje lasišča z vročim oljem
- 7. Aromaterapija
- Tehnika masiranja desnega lasišča
- Dodatne zdravstvene koristi masaže lasišča
- Zaključek
- 17 virov
Vsi iščejo čudežni serum za rast las ali olje. Toda odgovor na rast las je lahko preprostejši, kot si mislimo. Raziskave kažejo, da je masaža lasišča zanesljiv način za spodbujanje rasti las. V skladu s študijo masaža lasišča izboljša prekrvavitev, zaradi česar so lasje močni, dolgi in gosti (1). V tem članku se bomo poglobili v to, kako masaža lasišča vpliva na rast las in različne vrste masaž glave, ki jih lahko upoštevate. Pomaknite se navzdol za več informacij!
Kako masaža pomaga rasti las?
Raziskave kažejo, da redno masiranje lasišča poveča debelino las. To je lahko posledica izboljšanega krvnega obtoka ali neposredne stimulacije dermalnih celic papile (1).
Eden glavnih vzrokov za izpadanje las je stres. Stres lahko povzroči močno izpadanje las in poškodbe las. Pritisk na dermalne celice med masažo lasišča lajša stres, kar kaže na to, da bi lahko zmanjšal izpadanje las, ki ga povzroči.
Druga študija je pokazala, da lahko masaže lasišča izboljšajo izpadanje las zaradi androgene alopecije (2). Masiranje lasišča lahko pomaga odmašiti pore, ki so napolnjene z umazanijo ali nabiranjem. Raziskave kažejo, da masaža lasišča pomaga sprostiti in prispeva k rasti las (3).
Masiranje lasišča s pravimi sestavinami, kot so olja, napolnjena s hranili, lahko prepreči poškodbe las in jih zaščiti, tako da lahko rastejo. Študija, ki jo je izvedla hongkonška univerza, je pokazala, da lahko vsakodnevno masiranje lasišča tanjša kožo lasišča, razbremeni ujeto odvečno olje in povzroči rast las (4).
Prednosti masaže lasišča
Raziskave kažejo, da ima masaža lasišča naslednje prednosti (4).
- Izboljša kakovost kože lasišča
- Izboljša prekrvavitev lasnih mešičkov
- Povzroča sprostitev
- Zmanjšuje stres
- Krepi lasne korenine
Obstajajo štiri osnovne tehnike, s katerimi se lahko odločite za masažo lasišča.
Različne vrste masažnih tehnik
- Tapotement masaža: Ta tehnika vključuje nežne poteze z zadnjim delom dlani, konicami prstov ali masažnimi napravami za izboljšanje cirkulacije.
- Effleurage masaža: s konicami prstov pritisnite na lasišče, da spodbudite pretok krvi.
- Petrissage masaža: Ta tehnika vključuje gnetenje, valjanje in stiskanje s pritiskom s konicami prstov. Čeprav v krajšem času pokriva več površin, lahko različni gibi povzročijo stres. Ko uporabljate to tehniko, se osredotočite na svoje gibe in jih naredite redne namesto nenadnih.
- Vibracijska masaža: Z rokami ali strojem ustvarite vibracije na lasišču za izboljšanje krvnega obtoka in živčne aktivnosti.
Zdaj se poglobimo v razumevanje različnih načinov masiranja lasišča za spodbujanje rasti las.
Kako si zmasirati lasišče, da spodbudimo rast las
1. Poiščite pomoč pri strokovnjaku
Profesionalni masažni terapevti se zdravijo v pravih tehnikah masaže lasišča. Poznajo prave točke pritiska in količino sile, ki jo je treba uporabiti na lasišču. To lahko izboljša pretok krvi v lasne mešičke in razbremeni vse stresne točke na lasišču. Odločitev za masažo pri strokovnjaku lahko pomaga zmanjšati izpadanje las in spodbuditi rast las. Masaža pri strokovnjaku bo pomirila in razbremenila stres in napetost.
2. Uporaba standardiziranega mehanskega masažerja
Študija, izvedena na japonskih moških, je pokazala, da lahko uporaba mehanske naprave za sporočanje pomaga izboljšati debelino las (1). Večina raziskav o masaži lasišča uporablja mehanske masaže lasišča. Uporabljajo enak in dosleden pritisk po celotnem lasišču, da ublažijo stres, zamašene pore in umazanijo.
3. Uporaba pravilnih tehnik masiranja
Pri masaži lasišča morate z rokami uporabljati konice prstov in ne nohtov. Nohti lahko opraskajo lasišče in povzročijo poškodbe las. Gnetenje lasišča odpre krvne žile tako, da ga ogreje. To pa izboljša pretok in cirkulacijo krvi. Povečana cirkulacija omogoča, da lasni mešički prejmejo več hranil za spodbujanje rasti las (4). Drgnjenje lasišča povzroči sprostitev in zmanjša stres, ki lahko povzroči padec las.
4. Vsakodnevno masirajte lasišče
Raziskave kažejo, da lahko debelino in gostoto las izboljšamo z vsakodnevnim masiranjem lasišča (1), (2). Dve študiji sta pokazali, da so dnevne masaže lasišča izboljšale pretok krvi ali neposredno stimulacijo dermalnih celic in prispevale k debelini las. Tu je nekaj idej:
- Masirajte si lasišče z limono, neemom in piskavico, da zmanjšate prhljaj (5), (6).
- Jajce lahko uporabite tudi za masažo lasišča in dodajanje beljakovin v lase (7).
- Olja, kot so ricinusovo olje in mandljevo olje, povečajo sijaj las in zdravijo suho lasišče (8), (9).
- Masirajte lasišče z arganovim oljem, da boste lasem dali sijaj (10).
- Uporabite olje poprove mete za spodbujanje rasti las (11).
- Uporabite aloe vero za pomiritev lasišča in zmanjšanje prhljaja (12).
Med šamponiranjem in urejanjem las si lahko lasišče tudi masirate. S tem odstranite nečistoče z lasišča in las ter sestavinam šampona in balzama omogočite pravilno delovanje na laseh.
5. Masirajte lasišče z oljem
Masaža lasišča z oljem ne samo neguje lasišče in lase, temveč tudi povečuje njihovo debelino in dolžino. Olja pomagajo urediti lasišče in obnavljajo lase. Študija je pokazala, da lahko kokosovo olje prodre v skorjo las in ga nahrani od znotraj (13). Prav tako izboljšuje debelino in dolžino las ter ščiti lase pred UV-poškodbami. Zmanjšuje izgubo beljakovin v poškodovanih in nepoškodovanih laseh. Masaža lasišča s temi olji doda hrani hranila in popravi poškodbe ter jih zaščiti.
6. Masiranje lasišča z vročim oljem
Študija je pokazala, da lahko oljčno, kokosovo in sončnično olje, ko se segreje, prodre v lase in jih nahrani od znotraj (14). Ta olja lahko pomagajo pri rasti las.
7. Aromaterapija
Masiranje lasišča z eteričnimi olji lahko pomaga zmanjšati alopecijo (15). V študiji so eterična olja sivke, cedre, rožmarina in timijana pomešali z olji jojobe in grozdnih pečk ter jih vmasirali na lasišče aktivnih udeležencev. Rezultat je bilo zmanjšano izpadanje las in izboljšana rast las. To kaže, da je aromaterapija dobra masažna tehnika za rast las.
Tehnika masiranja desnega lasišča
- Udobno se namestite in sedite v sproščujočem položaju. Sedeč vam omogoča, da se osredotočite na popolno masiranje lasišča, ne da bi telo utrudili.
- Telo naj bo ohlapno brez pritiska na ramo in vrat
- Okrog vratu položite brisačo, da zaščitite oblačila pred oljem.
- Pred uporabo olje rahlo segrejte. To bo odprlo pore na lasišču in omogočilo olju, da prodre v lasne korenine.
- Če uporabljate eterična olja, jih združite z nosilnim oljem. Naredite test obliža, da zagotovite, da niste alergični na eterična olja.
- Lasišče masirajte s prsti in ne z nohti.
- Z lahkim in srednje velikim pritiskom na lasišče s krožnimi gibi.
- V majhnih krogih premikajte prste po celotnem lasišču
- Masirajte lasišče 5-10 minut.
- Olje pustite prižgano, dokler si ne umivate glave.
Masaža lasišča je poleg izboljšanja las koristna tudi za vaše zdravje. Tu je nekaj načinov, kako lahko masaže lasišča izboljšajo vaše splošno zdravje.
Dodatne zdravstvene koristi masaže lasišča
- Glede na študijo, objavljeno v American Journal of Public Health, lahko masažna terapija zmanjša pojavnost napetostnih glavobolov (16). Med masažo glave za rast las boste lajšali tudi glavobole in težave s sinusi.
- Študija iz leta 2016 je pokazala, da lahko masaže lasišča znižajo sistolični in diastolični krvni tlak pri ženskah, skupaj z lajšanjem stresa (17).
- Naredi vas lahko energične in aktivne.
- Ste se vprašali, zakaj se po dobri masaži počutite zaspani? Masaže lajšajo stres in se zato počutite zaspane.
Zaključek
Čeprav masaža lasišča ne more zdraviti izpadanja las, lahko pomaga pri spodbujanju rasti las. Uporabite katero koli od zgornjih tehnik, da si privoščite masažo lasišča. Če pa se vam lasje poslabšajo, se posvetujte z zdravnikom, da ugotovite osnovno stanje, ki povzroča težavo.
17 virov
Stylecraze ima stroge smernice za nabavo in se opira na strokovne študije, akademske raziskovalne ustanove in zdravniška združenja. Izogibamo se uporabi terciarnih referenc. Več o tem, kako zagotavljamo, da je naša vsebina natančna in aktualna, lahko preberete v naši uredniški politiki.- Koyama, Taro in sod. "Standardizirana masaža lasišča ima za posledico povečano debelino las z induciranjem razteznih sil na kožne celice papile v podkožju." Eplasty vol. 16 e8. 25. januar 2016.
- English, Robert S Jr, in James M Barazesh. "Samoocene standardiziranih masaž lasišča pri androgeni alopeciji: rezultati raziskave." Dermatologija in terapija zv. 9,1 (2019): 167-178.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380978/
- Hosking, Anna-Marie, Margit Juhasz in Natasha Atanaskova Mesinkovska. "Dopolnilno in alternativno zdravljenje alopecije: celovit pregled." Bolezni kožnih dodatkov 5.2 (2019): 72-89.
www.karger.com/Article/FullText/492035
- Choy, H. "Terapija razstrupljanja človeškega lasišča za naravno rast las." J Clin Exp Dermatol Res 3.138 (2012): 2.
www.longdom.org/open-access/detumescence-therapy-of-human-scalp-for-natural-hair-regrowth-2155-9554.1000138.pdf
- Kumar, Saneesh. "Analiza naravnih zdravil za zdravljenje glivic, ki povzročajo prhljaj / kožne bolezni - Malassezia furfur." Adv Bio Tech 12.07 (2013): 01-05.
www.researchgate.net/publication/261071142_Analysis_on_the_Natural_Remedies_to_Cure_DandruffSkin_Disease-causing_Fungus_-_Malassezia_furfur
- Ghosh, Budhaditya, Indrani Chandra in Sabyasachi Chatterjee. "Pihalec (Trigonella foenum-graecum L.) in njegova potreba." Ogenj J. Engin. Technol 1.1 (2015): 66-67.
www.researchgate.net/publication/279038848_Fenugreek_Trigonella_foenum_gracum_L_and_its_potrebnost_A_Review_Paper
- Réhault-Godbert, Sophie et al. "Zlato jajce: hranilna vrednost, bioaktivnost in nastajajoče koristi za človekovo zdravje." Hranila vol. 11,3 684.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/
- McMullen, R in J Jachowicz. "Optične lastnosti las: učinek tretmajev na lesk, količinsko ovrednoten z analizo slike." Časopis za kozmetično znanost vol. 54,4 (2003): 335-51.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14528387/
- Ahmad, Zeeshan. "Uporabe in lastnosti mandljevega olja." Komplementarne terapije v klinični praksi vol. 16,1 (2010): 10-2.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20129403/
- Monfalouti, Hanae El, et al. "Terapevtski potencial arganovega olja: pregled." Časopis za farmacijo in farmakologijo 62.12 (2010): 1669-1675.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.2042-7158.2010.01190.x
- Oh, Ji Young, Min Ah Park in Young Chul Kim. "Olje poprove mete spodbuja rast las brez toksičnih znakov." Toksikološke raziskave 30.4 (2014): 297-304.
www.researchgate.net/publication/270966711_Peppermint_Oil_Promotes_Hair_Growth_without_Toxic_Signs
- Qadir, M. Imran. "Medicinski in kozmetični pomen Aloe vere." Int J Nat Ther 2 (2009): 21-26.
www.researchgate.net/publication/233818204_Medicinal_and_cosmetological_importance_of_Aloe_vera
- Rele, Aarti S in RB Mohile. "Vpliv mineralnega olja, sončničnega olja in kokosovega olja na preprečevanje poškodb las." Časopis za kozmetično znanost vol. 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/
- Keis, K et al. "Raziskovanje penetracijske sposobnosti različnih olj v človeška lasna vlakna." Časopis za kozmetično znanost vol. 56,5 (2005): 283-95.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16258695/
- Hay, IC et al. »Randomizirano preskušanje aromaterapije. Uspešno zdravljenje alopecije areata. " Arhivi dermatologije vol. 134,11 (1998): 1349-52.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9828867/
- Quinn, Christopher et al. "Masažna terapija in pogostost kroničnih napetostnih glavobolov." Ameriška revija za javno zdravje vol. 92,10 (2002): 1657-61.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1447303/
- Kim, In-Hong et al. "Vpliv masaže lasišča na stresni hormon, krvni tlak in srčni utrip zdravih žensk." Journal of Physical Science Vol. 28,10 (2016): 2703-2707.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5088109/